Jakie pytania warto zadać wykonawcy stron internetowych przed podjęciem współpracy?

Jakie pytania warto zadać wykonawcy stron internetowych przed podjęciem współpracy? Zobacz o co warto zapytać osobę, której planujesz zlecić stworzenie strony www dla swojego projektu.

Wiadomo, warto rozmawiać. Współpraca przebiega wtedy i miło i skutecznie. Czasem to i nawet szybko. Tylko żeby rozmawiać, musimy wiedzieć o czym, jakie zadawać pytania. Zawsze to lepiej wiedzieć co i jak, niż dać się zaskoczyć.

Poniżej przedstawiam Ci listę 6 podstawowych pytań, które warto zadać przed podjęciem współpracy.

Co dokładnie znajduje się w cenie wykonania strony www?

To jedno z ważniejszych pytań, jakie możesz zadać wykonawcy. Uważam, że zawsze warto je zadać, nawet wtedy, gdy na stronie agencji jest podział na pakiety i informacje co każdy z nich zawiera. Każdy projekt jest inny, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że strony są identyczne. Pamiętaj jednak, że zanim zadasz to pytanie, zastanów się czego oczekujesz.

Przemyśl ile działów i jakiej wielkości potrzebujesz, czy masz ochotę pisać newsletter, czy chcesz,  żeby Twoja strona zawierała linki do Twoich miejsc w mediach społecznościowych. Być może części z popularnych funkcjonalności nie potrzebujesz, zwłaszcza jeśli masz ograniczony budżet. Nie rezygnuj jednak na siłę z tego co będzie Ci potrzebne – powiedz o tym wprost. Wykonawca powinien podsunąć Ci najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Na kogo będą wykupione domena, hosting, wtyczki, motyw, zdjęcia itd.?

Dopilnuj, żeby przede wszystkim domenę, hosting i motyw (jeśli wybierzesz płatny) wykupić na siebie albo na swoją firmę. Kilka razy miałam do czynienia z sytuacją, że wykonawca strony zarejestrował domenę na siebie i stronę którą stworzył postawił na własnym hostingu. I wszystko było dobrze do momentu, gdy firma chciała przebudować stronę i zrezygnować z usług tego konkretnego wykonawcy. Wtedy okazało się, że nie mają ani możliwości wprowadzenia zmian na swojej własnej stronie, ani przeniesienia jej, ani nawet odpięcia domeny i przełączenia na inny hosting – nie mieli kontroli nad teoretycznie własnym serwisem www.

Jeśli więc zlecasz wykonanie strony, to albo samodzielnie zarejestruj swój hosting i domenę, albo upewnij się, że zostały zarejestrowane na Ciebie.

W jakich godzinach pracuje wykonawca/firma?

Jeśli zdecydujesz się na usługi konkretnego twórcy, nie zapomnij dopytać o godziny w jakich pracuje. Wyznaczone godziny będą gwarantować, że wykonawca będzie mógł poświęcić Ci tyle czasu ile trzeba.

W jaki sposób można się z nim kontaktować?

Sposób, tak jak godziny kontaktu, to ważna sprawa. Dobra komunikacja to podstawa udanej współpracy. Ustal z wykonawcą preferowane formy kontaktu.

Ile czasu trwa wykonanie strony?

Będziesz czuć się bardziej komfortowo kiedy poznasz przybliżone terminy wykonania poszczególnych etapów pracy. U nas w Content Couple dzielenie pracy na etapy sprawdza się świetnie. My dokładnie wiemy ile mamy czasu i czy możemy przyjmować kolejne zlecenia, a klient wie kiedy może się spodziewać postępów w pracy nad jego stroną.

Na jaką pomoc możesz liczyć już po wykonaniu strony?

O to, co będzie działo się po wykonaniu zlecenia, warto zatroszczyć się jeszcze przed podjęciem decyzji o współpracy.
Nie warto czekać do ostatniej chwili w myśl zasady „jakoś to będzie”. Jeśli chcemy uniknąć niedopowiedzeń, lepiej zadbać o swoje interesy i porozmawiać z wykonawcą strony.

Podsumowanie

Jeśli temat Cię zainteresował i chciałabyś przeczytać więcej na temat współpracy przy zlecaniu stworzenia strony internetowej, zachęcam do zerknięcia na artykuł, który opublikowałam na naszym firmowym blogu Jak wybrać wykonawcę strony internetowej, żeby współpraca była udana?

 

Posted in

Paulina

Cześć, jestem Paulina. Jestem współwłaścicielką marki ContentCouple.pl i na co dzień zajmuję się tworzeniem stron internetowych, sklepów i blogów dla ludzi z pasją.

Leave a Comment